KESID in Genel Amaci :

Türkiye’ de faaliyet gösteren küçük ev aletleri sanayici ihracatçilarinin olusturdugu alt sektörün büyümesi, gelistirilmesi, çagdas normlara kavusturulmasi istikametinde kalite ve kayit disiplininin saglanmasi, her türlü haksiz rekabete yönelik karsi düzenlemelerin gelistirilmesi ve ülkemizin uluslararasi üretim merkezi haline gelmesi için alt sektörün küresel rekabet gücüne kavusturulmasi yönünde ilgili faaliyetleri sürdürmektedir.


KESID Genel Amacina Uygun Olarak Sürdürdügü Faaliyetler :

A) Türkiye`de faaliyet gösteren küçük ev aletleri üreticileri ve üretici ihracatçilari, ilgili meslek kuruluslari, bilim çevresi, kamu otoriteleri ve ilgili tüm kuruluslar arasinda sektörün yararina koordinasyon, iletisim ve isbirligi saglamak,

B) Pazar ekonomisinin kurallarina uygun olarak sektördeki girisimciler ve dernek üyeleri arasinda ortak yatirim, yabanci sermaye ile isbirligi ve ortak Ar/Ge gibi alanlarda pozitif yönlü isbirliginin gelistirilmesine katkida bulunmak,

C) Küçük ev aletleri pazarinin tam rekabet kosullarinda çalismasi amaciyla sektördeki kayit disiplininin saglanmasi, ürün ve hizmetlerde satis sonrasi hizmetlerde dahil T.S.E. ve uluslar arasi kalite normlariyla disipline edilmesi amaciyla ilgili akredite kuruluslarla, kamu ve hakem kuruluslariyla isbirligi yaparak denetim ortamini etkin kilmayi saglamak,

D) Küçük ev aletleri sanayinin uluslar arasi rekabet gücünü artirmak amaciyla ülkemizdeki mali ve teknik yükümlülüklerin uluslararasi normlarla uyumlastirilmasi yönünde plan, kanun tasarisi yönetmelik gibi kamuda yapilacak çalismalara katkida bulunmak,

E) Dernek üyeleri arasinda pozitif yönlü isbirliginin gelistirilmesinde mali teknik ve yönetsel alanda koordinasyon hizmetlerini sürdürmek,

F) Küçük ev aletleri sanayicileri dernegi sektörle ilgili ülkemizin ve dünyanin genel ekonomisine yönelik sosyal siyasal ve yönetsel içerikli istatistik bilgisi ve rapor bilgilerini ilgili uzmanlarin katkisiyla hazirlar. Üyelerine ve ilgili kamu oyuna yayimlama hizmetlerini verir.

G) Dernek üyelerinin genel çikarlari dogrultusunda kamu ve sivil içerikli kuruluslar, Basbakanlik, Bakanliklar, sanayi odalari ilgili tüm müstesarlik ve genel müdürlükler, T.S.E. ve ilgili tüm birlikler nezninde yapilacak çalismalara katkida bulunmak.

H) Hür tesebbüs ve Pazar ekonomisinin genel prensiplerine uygun olarak istihdam ve vergi gelirlerinin artirilmasi yönünde ülke ekonomisinin kalkinmasina katkida bulunarak sektörün milli ekonomi ve sosyal yapi içindeki önemini vurgulama ile ilgili çalismalari sürdürmek.

I) Yatirimlari toplum yararinin gerektirdigi önceliklere göre döviz saglayacak verimli alanlara yönelterek ihracati ve ülke kalkinmasini destekleyici çalismalari tesvik eder. KESID sektördeki yatirimlarin gelistirilmesi için ilgili özel ve resmi kuruluslarla isbirligi yapar.

J) Dernek Avrupa toplulugunun üyesi olan Türkiye’nin ticari ve sanayi kuruluslarina gerek bu toplulukta gerekse bu topluluk disinda rekabet gücünü temin edecek uyarici ve yol gösterici çalismalarda bulunur. Mevzuat hükümlerine uyularak, izin alinmak kosulu ile ilgili mali ve milletler arasi kurum ve benzeri kurulus ve derneklerle isbirligi yapar, üye olarak temsilci gönderir veya üyelige son verecek temsilcilerini geri çeker.

K) Amaç ve faaliyetler için medya ve iletisim araçlari gibi yayin vasitalarindan faydalanir, toplantilar kurslar, seminerler, konferanslar, kongreler ve paneller tertip eder. Üyelerin yerli , yabanci sergi ve fuarlara istirak için gerekli girisimleri yapar.

L) Arastirma- gelistirme faaliyetlerini destekler ve bu amaçla gerek üye kuruluslar , gerekse bunlarla, üniversiteler ve arastirma kuruluslari arasindaki tüm alanlarda egitim seminerlerini dahil sektördeki önemini göz önüne alarak her türlü destekleyici faaliyetlerde bulunur.